Ogrodzenie to niezwykle ważna część każdej posiadłości. Wpływa na estetykę otoczenia, uzupełnia bryłę budynku oraz elewację, ale stanowi również formę zabezpieczenia przed wejściem niepowołanych osób. Dodatkowo zasłania ogród oraz dom przed spojrzeniami przechodniów, a także wiatrem. Czy każdy może ogrodzić działkę? Czy jakieś przepisy regulują budowanie płotów?
Ogrodzenie – o czym trzeba pamiętać?
Dziś na rynku istnieje wiele możliwości, jeśli chodzi o stawianie ogrodzenia wokół domu. Do budowy wykorzystać można różne materiały: stal, aluminium, drewno, beton i cegły. Przy jego projektowaniu i budowaniu warto skorzystać z pomocy producenta ogrodzeń, który odpowiednio zamontuje wszystkie elementy i dopasuje do nich pozostałe części wykończenia budynku np. balustrady balkonowe, bramy i furtki.
Właściciel domu nie zawsze decyduje o tym, jak wygląda płot. Czasami jest to narzucone lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego. Do jego stawiania koniecznie należy wybrać odpowiednie materiały, które będą trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki pogodowe. Czy są jednak jakieś przepisy mówiące o tym, jak taki płot powinien wyglądać?
Przepisy budowlane a stawianie ogrodzenia
Wiele konstrukcji, które chcemy postawić na terenie posiadłości, muszą powstać zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Należy też wystąpić o stosowne zezwolenie. Dotyczy to wszelkiej rozbudowy domów, ale też garaży, wiat, altanek i aranżacji ogrodowych. Za duże i budowane bez wiedzy urzędników, mogą zostać uznane za tzw. samowolkę. W przypadku ogrodzenia nie trzeba składać wniosku o pozwolenie tylko jeśli płot nie przekracza 2,2 metrów wysokości.
Wcześniej nawet remontując czy rozbudowując płot, należało to zgłaszać w stosownym urzędzie, ale dziś nie ma już takiej konieczności. Pozwolenie jest jednak potrzebne, jeśli płot będzie budowany tam, gdzie są różnice poziomów i stanowi on część muru oporowego. Każde ogrodzenie musi być stabilne, bezpieczne dla ludzi i dla zwierząt, stać na działce właściciela, a furtka nie może być węższa niż 90 cm.
Najnowsze komentarze