Nieodłącznym elementem każdej posesji jest ogrodzenie. Dobór odpowiedniego materiału, z którego będzie wykonane, jest ważny nie tylko dlatego, że wpływa na estetykę domu i działki, ale również z uwagi na to, że ogrodzenie powinno skutecznie chronić mieszkańców i dobytek przed wizytą niepożądanych gości oraz zapewniać prywatność. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszą się ogrodzenia metalowe. Aby skutecznie spełniały swoje funkcje, należy je odpowiednio zamontować. Jak to zrobić?

Od czego zacząć montaż ogrodzenia metalowego? 

Podczas wyboru odpowiedniego rodzaju ogrodzenia posesji wiele osób bierze pod uwagę konstrukcje metalowe, ponieważ wyróżniają się trwałością, funkcjonalnością i estetycznym wyglądem. Co ważne, jeżeli ogrodzenie nie będzie przekraczało 2,2 metrów wysokości i nie będzie miało charakteru muru oporowego, nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę. Jeśli jednak ogrodzenie ma stanąć na granicy dwóch działek, należy otrzymać zgodę od drugiego właściciela.

Pierwszym krokiem związanym z montażem ogrodzenia metalowego jest przygotowanie fundamentów. Powinien składać się z betonu wylewanego do poziomu od dziesięciu do dwudziestu centymetrów poniżej powierzchni gruntu. Kolejnym krokiem jest przysypanie go wybraną nawierzchnią, na przykład ziemią. Co ważne, w przypadku początkowych i narożnych słupków, dobrze przygotować fundament o nieco większych wymiarach.

Co po przygotowaniu fundamentów? 

Przygotowanie fundamentów to jeden z najważniejszych etapów prac związanych z montażem ogrodzenia stalowego. Jednak oprócz tego, możemy wyróżnić też kilka innych czynności. Kolejnym krokiem jest mocowanie przęseł ogrodzeniowych do stalowych słupków przy pomocy obejm. Co ważne, prace montażowe przebiegają nieco inaczej w przypadku ogrodzenia panelowego. Wówczas po przygotowaniu fundamentów i ustabilizowaniu słupków montażowych należy mocować poszczególne panele przy pomocy specjalnych łączeń. W tym przypadku właściciele posesji mają do wyboru wykonanie klinkieru albo podmurówki, które dodatkowo nadadzą ciekawego charakteru zarówno ogrodzeniu, jak i całej posesji.